Město se opět rozezní směsicí tónů

Naposledy jsme jejich účastníky mohli být v roce 2019. Pak je násilně přerušila pandemie koronaviru, která nás všechny uzavřela do osamělosti domovů stranou od společenského dění. Letos nás však opět přivítají. Kdo? No přece Jablonecké tóny 2022!

„Jsem rád, že vás za všechny organizátory opět mohu pozvat k bohatému programu druhého ročníku Jabloneckých tónů, který pro vás připravujeme. Už teď se těším na slavnostní zahájení, jež proběhne na Mírovém náměstí 26. května. To vás pozveme na setkání s kapelou Jelen,“ zve na koncert, který začne v 19 hodin a nebude se na něj platit vstupné, náměstek primátora David Mánek s tím, že sice slavnostní zahájení je plánované na 26. května, ale Jablonecké tóny 2022 začnou už o dva dny dříve. „Obě hudební odpoledne budou v režii jablonecké základní umělecké školy a slibují příjemný umělecký zážitek,“ dodává Mánek.

Nejprve nám ZUŠ nabídne program 24. května na náměstí Dr. Farského. „Tady začne od 13 hodin již tradiční akce, kterou je Klavír pod širým nebem. U klavírního křídla se budou střídat klavíristé a sólisté až do 17. hodiny a my věříme, že nám bude přát počasí a všichni prožijeme příjemné odpoledne,“ konstatuje ředitel ZUŠ Jablonec nad Nisou Vít Rakušan a pokračuje: „Další pozvání směřuje před OC Central. Sem jsme připravili celodenní hudební program. Od 10 do 11 hodin proběhne speciální program pro pozvané děti z jabloneckých mateřských škol, odpoledne od 14 do 18 hodiny pak budeme pokračovat pestrou hudebně-taneční sérií pro širokou veřejnost.“

Všechny tři květnové akce ZUŠ zároveň spadají pod celorepublikový festival ZUŠ Open. Ten probíhá pod záštitou operní pěvkyně Magdaleny Kožené už od roku 2017. Cílem projektu je přiblížit veřejnosti velkou profesionalitu a jedinečnost českého základního uměleckého školství, které je mezinárodním unikátem. Jablonecká ZUŠ připraví ještě jeden hudební program před OC Central, a to ve čtvrtek 23. června od 16 hodin, kdy vystoupí velký dechový orchestr spolu s dalšími hudebními soubory školy. Koncert nazvali V rytmu ZUŠ. Kapela Jelen však není jediným „tahákem“ Jabloneckých tónů 2022. „Pro hudební fajnšmekry jsme přichystali skvělé hosty na letní scénu – představí se zde jazzový trumpetista Laco Deczi & Cellula New York 9. června a písničkářka Radůza s kapelou zahraje 15. června,“ říká ředitel společnosti Kultura Jablonec Petr Vobořil.

Také v tomto roce se Jablonecké tóny vydají do různých městských částí. Těšit se tak o prázdninách můžeme na úterky v jabloneckých kostelech, na čtvrtky na letní scéně a neděle v Tyršově parku. Vyvrcholením tohoto ročníku pak bude zářijový koncert. „9. září se vrátíme opět na Mírové náměstí, kde od 19 hodin začne závěrečný koncert Jabloneckých tónů 2022, a to koncert 4 tenorů. Věřím, že vám letošní ročník přinese hodně zábavy a potěšení, že úspěšně naváže na své předchůdce a že přispěje k opětovnému setkávání přátel i těch, kdo se dosud neznají, ale mají společný zájem, a tím je kvalitní kultura,“ připomíná náměstek David Mánek.

(jn)