Hlavní organizátor Spoluorganizátoři , autor: Kultura Jablonec, p. o.Partner akce

Každý týden tři koncerty

, autor: Kultura Jablonec, p. o.

Jablonecké tóny nabraly na letní rychlosti, každý týden si kultury milovný divák může vybírat z minimálně tří koncertů.  V úterý je možné zajít do kostela, ve čtvrtek na letní scénu Eurocentra a v neděli do Tyršových sadů. 

Už ve středu 12. července je plánovaný první z trojice koncertů na Mírovém náměstí. „Chceme vytvořit příjemnou atmosféru teplých letních večerů a přinést kvalitní hudbu do centra. Připravili jsme tři koncerty na Mírovém náměstí a zvolili netradiční uspořádání typu arény,“ říká jablonecká náměstkyně pro oblast humanitní Jana Hamplová. Jeviště bude uprostřed volné plochy náměstí, diváci mohou sedět na schodech před radnicí nebo v restauračních zahrádkách. 

Na středečním koncertě od 20 hodin se představí The Cello Boys. Trojčlenná kapela, kde hrají dva cellisté – Ladislav Mariaš a Zachar Fedorov - a bubeník Jakub Kočí, interpretuje hudbu tzv. klasickou, ale i pop či rock. V repertoáru mají Bacha, Haydna, Dvořáka i vlastní virtuózní úpravy těch nejznámějších písní takových kapel, jako je například Nirvana, AC/DC, U2, Europe, Iron Maiden apod. Další dva koncerty tohoto typu budou na Mírovém náměstí ve středu 26. července (Markéta Nikendey & Grande Rande) a 23. srpna (Klarinetové kvarteto Aleše Tvrdíka). Začátek je vždy ve 20 hodin, vstupné se neplatí. 

Promenádní koncerty v parku

Vždy v neděli jsou posluchači zvaní na promenádní koncert do Tyršových sadů. V podium se promění tamní altán, publikum usedne na připravené židle nebo si rozprostřou deky v trávě. První nedělní koncert je v plánu v neděli 16. července od 15 hodin, kdy přítomné svými i převzatými písněmi zaplaví místní dívčí kapela Ladybirds. 

Čtvrtky, které mají své prověřené publikum, patří letní scéně Eurocentra a začínají vždy v 17 hodin. Také letos nabídnou plejádu domácích i zahraničních interpretů. „Prostřednictvím tónů se vydáte kupříkladu do Bolívie, Peru nebo Španělska, putovat budete i v hudebních žánrech od popu přes folk a country k největším hitům 30. let minulého století až po jazz,“ připomíná Hamplová s tím, že první čtvrteční koncert se odehraje 20. července a vystoupí na něm Tarara Orquestra (Bolívie/Peru/Španělsko/ČR). 

Varhanní koncerty v úterý

O úterní programy v jabloneckých kostelích se už tradičně stará Musica Varia. Letos se mohou zájemci těšit na varhany v kostele sv. Anny, Povýšení sv. Kříže na náměstí B. Němcové, Nejsvětější Trojice ve Mšeně a Dr. Farského v centru. Znovu se do programu dostává také kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova na Horním náměstí, kam se po náročné opravě vrátily největší jablonecké varhany. 

„Opět jsme pozvali významné hráče na varhany a k nim se připojí další instrumentalisté nebo zpěváci. Vstupné na varhanní koncerty je dobrovolné a vždy je věnované na opravu hostitelského kostela,“ říká za spolek Musica Varia Petra Handlířová. Za varhany tak usednou Jiřina Marešová, Jan Gottwald, Alfred Habermann, Michal Hanzal, Ondřej Valenta, Daniel Knut Pernet nebo chrámový varhaník, pedagog a koncertní mistr Přemysl Kšica. „Na konci srpna jsme pak do kostela na Horním náměstí připravili koncert nazvaný V Jablonci opět Idyla / Die Idylle wieder in Gablonz, na němž vystoupí hráč na varhany z jabloneckého partnerského německého města Kaufbeuren Albin Wirbel,“ dodává Handlířová. Koncerty v kostelech jsou vždy v úterý a začínají v 17 hodin. 


Vytvořeno 11.7.2023 14:56:25 | přečteno 198x | Petr Vitvar
load