Hlavní organizátor Spoluorganizátoři , autor: Kultura Jablonec, p. o.Partner akce

Horké léto v zajetí žhavých tónů

, autor: Kultura Jablonec, p. o.

O prázdninách se naplno rozeběhne program Jabloneckých tónů 2023. Třikrát do týdne je možné si vybrat z bohaté nabídky, která zaujme obvyklé návštěvníky varhanních koncertů v některém z jabloneckých kostelů, čtvrteční letní scény a nedělních odpolední v Tyršových sadech. Novinkou bude trojice večerních koncertů na Mírovém náměstí.

„Program na prázdniny je více než bohatý. Z hudební nabídky si vybere dle mého názoru každý,“ připomíná jablonecká náměstkyně pro oblast humanitní Jana Hamplová.

O úterní programy v jabloneckých kostelích se už tradičně stará spolek Musica Varia. Letos se můžete těšit na varhany v kostele sv. Anny, Povýšení sv. Kříže na náměstí B. Němcové, Nejsvětější Trojice ve Mšeně a Dr. Farského v centru. Znovu se do programu dostává také kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova na Horním náměstí, kam se po náročné opravě vrátily největší jablonecké varhany. „Na konec srpna máme v kostele na Horním náměstí připravený koncert nazvaný V Jablonci opět Idyla / Die Idylle wieder in Gablonz, na němž vystoupí hráč na varhany z partnerského německého města Kaufbeuren Albin Wirbel,“ dodává Petra Handlířová ze spolku Musica Varia. Koncerty v kostelech jsou vždy v úterý, vstupné je dobrovolné, začínají v 17 hodin a ten první je 11. července právě v kostele na Horním náměstí.

Už ve středu 12. července je plánovaný první z trojice koncertů na Mírovém náměstí. „Chceme vytvořit příjemnou atmosféru teplých letních večerů a přinést kvalitní hudbu do centra. Připravili jsme tři koncerty na Mírovém náměstí a zvolili jsme uspořádání typu arény,“ přibližuje Hamplová. Jeviště bude uprostřed volné plochy náměstí, diváci mohou sedět na schodech před radnicí nebo v restauračních zahrádkách. Poprvé se takto sejdou lidé ve středu 12. července od 20 hodin na koncertě The Cello Boys. Další dva koncerty tohoto typu budou na Mírovém náměstí ve středu 26. července (Markéta Nikendey & Grande Rande) a 23. srpna (Klarinetové kvarteto Aleše Tvrdíka). Začátek je vždy ve 20 hodin, vstupné se neplatí.

Čtvrtky patří letní scéně Eurocentra. Mají své prověřené publikum, které není složené pouze z Jablonečanů, i svůj ověřený začátek vždy v 17 hodin. Také letos nabídnou plejádu domácích i zahraničních interpretů. Prostřednictvím tónů se vydáte kupříkladu do Bolívie, Peru nebo Španělska, putovat budete i v hudebních žánrech od popu přes folk a country k největším hitům 30. let minulého století až po jazz. „Výjimkou bude neděle 20. srpna, kdy na letní scéně od 15 hodin vystoupí Jaroslav Hutka na koncertě k výročí srpnových událostí roku 1968. Koncert navazuje na pietní akt, který je ve 14 hodin u Památníku bojovníků za svobodu a obětí bezpráví v ulici Gen. Mrázka,“ zve náměstkyně Hamplová. Posledním koncertem na letní scéně a zároveň tím posledním letošního ročníku Jabloneckých tónů bude ve čtvrtek 31. srpna koncert kapely Five Leaf Clover.

Opomenout však nelze také nedělní setkání s hudbou v Tyršových sadech. Ladybirds, Sugarcutes nebo Madam, to je jen nepatrná ochutnávka účinkujících, kteří vystoupí v místním altánku. Hraje se vždy v neděli od 14 hodin. Podrobný program je na plakátech a www.jablonecketony.cz. Aktuality pak na fb Jablonecké tóny.

Vytvořeno 23.6.2023 9:49:36 | přečteno 208x | Petr Vitvar
load