Hlavní organizátor Spoluorganizátoři , autor: Kultura Jablonec, p. o.Partner akce

Červen a Jablonecké tóny

, autor: archiv JM

Úvod festivalu Jablonecké tóny 2023 máme za sebou a v příjemném rytmu vplouváme do první celého měsíce hudebního dění. Červnový program je postavený na regionálních souborech a kapelách. Hrát se bude na letní scéně Eurocentra a všechny koncerty jsou zdarma. Rozhodně je na co se těšit.

„Pro červnový program jsme záměrně vybírali interprety, skupiny a spolky, které jsou amatérské, průřezem napříč věkem, žánry, kategoriemi. Na první pohled tak vznikl nesourodý seznam interpretů, jenž ale částečně pokrývá amatérskou uměleckou scénu v Jablonci nad Nisou,“ říká Lucie Kocourková z oddělení kultury, sportu a cestovního ruchu.

Kdo má rád folklór, ten by neměl opominout první červnový večer. To se totiž od 19 hodin představí na letní scéně Eurocentra jablonecký folklorní soubor Šafrán. Soubor vznikl v roce 1995, aby udržoval lidové tradice v regionu. Čerpá především ze sbírek libereckého rodáka a sběratele lidových písní i tanců našeho kraje Pavla Krejčího. V programu má Šafrán písně a tance z Podještědí, Podkrkonoší a Pojizeří.

Šafrán tak zahájí pravidelné čtvrteční podvečery na letní scéně. Ten další, 8. června, bude patřit jablonecké kapele HUSH, která již přes čtvrt století brázdí vody české bigbeatové scény. Za dobu působení má na svém kontě šest studiových alb a stovky vystoupení u nás i v zahraničí. Písně od grunge až po poprock určitě zaujmou posluchače všech věkových kategorií.

Ve čtvrtek 15. června vtrhne na letní scénu další domácí kapela, a sice WYX. Formace, která předvede tvrdou syntetickou hudbu doplněnou živou projekcí. V nabídce je ostrý zvuk, mírně optimistické texty, drsný hlas, nekoordinované pohyby a atraktivní tanečnice. Vlastně vše, co si nemůže nechat ujít žádný vášnivý hudební fanoušek!

Jisté uklidnění přinese čtvrtek 22. června, kdy letní scénu obsadí koncert úspěšných školních kapel jablonecké základní umělecké školy. Následující čtvrtek 29. června bude škola společně s Domem dětí a mládeže Vikýř vítat prázdniny od 14 hodin v OC Central. A na letní scéně téhož dne si můžete od 19 hodin poslechnout Kokosové tóny. Na koncertě vystoupí několik seskupení ze Studia Kokos, které působí v Jablonci již 10 let. Nečekejte besídku dětí, nýbrž pěkný koncert mladých muzikantů. Kapela Doly Přes Celé Hory se věkově vejde do 15 let, ale mají za sebou plno koncertů i na velkých pódiích. V sestavě piano, basa, cajon, tři zpěvy vám zahrají vlastní i převzatou tvorbu. Můžete se také těšit na VeeLee duo, které se skládá z jedné odrostlé kokosí žačky a jedné lektorky. Holky a jejich hlasy si k sobě tak krásně sedly, že vystupují už několik let společně. Petra Ouhelová a Annie Škodová, kokosí víly, vám zahrají i v kombinaci s dalším duem, které uslyšíte. KTZ – čtěte Klub Tajných Zahradníků, je nadané duo mladých pánů. Atmosféra při jejich koncertech je neuvěřitelná a jejich charisma vás uchvátí. Tomáš Doktor, také jeden z kokosových odrostlých žáků, si k muzicírování přizval Jakuba Čabrádka a tvoří společně. Celé vystoupení proloží ještě písničkářky Eliška Jaroušová a Anežka Kočárková, aktuální kokosačky a finalistky republikových dětských soutěží.

Vytvořeno 31.5.2023 15:08:32 | přečteno 205x | Petr Vitvar
load