Hlavní organizátor Spoluorganizátoři , autor: Kultura Jablonec, p. o.Partner akce

Červen ve znamení Jabloneckých tónů bude barevný

, autor: Kultura Jablonec, p. o.

Úvodní výkop mají Jablonecké tóny 2022 za sebou. Postarala se o něj skupina Jelen, která oslovila návštěvníky na Mírovém náměstí 26. května večer. Svou úlohu ovšem sehrála i základní umělecká škola, která byla jakýmsi předskokanem se svým programem u obchodního domu Central. O co bude červen programové střídmější, o to bude programová nabídka bombastičtější. Jablonec ovanou i newyorské podvečery.

První červnovou hvězdou na nebi Jabloneckých tónů bude jazzový trumpetista Laco Deczi se svou kapelou Celula New York. Ačkoliv se muzikant narodil v roce 1938 ve slovenském Bernolákovu, Wikipedie jej označuje jako amerického jazzového trumpetistu, hudebního skladatele a malíře slovenského původu, který odešel z Bratislavy v roce 1962 nejprve do Prahy a v roce 1985 emigroval z Československa. Kromě mnoha alb má na svém kontě také filmovou hudbu ke čtyřem snímkům, mezi kterými je i Kalamita Věry Chytilové, kde si střihl postavu strojmistra a trumpetisty Doudy. Žije většinou v New Yorku, do Česka či na Slovensko se však vrací pravidelně, většinou na dvě turné v roce. V kapele s ním hraje i jeho nejstarší syn Vaico, a to na bicí. V Jablonci nad Nisou se Laco Deczi s kapelou představí ve čtvrtek 9. června od 20 hodin na Letní scéně Eurocentra. Už v teď jsou v předprodeji vstupenky za 450 Kč, které jsou k dostání v recepci Eurocentra, studenti a ZTP zaplatí 225 Kč, děti do 12 let přímo na koncertě si připraví pouhou desetikorunu.

Také na další červnový koncert je třeba si koupit vstupenku. Ve středu 15. června od 20 hodin na Letní scéně Eurocentra totiž vystoupí folková zpěvačka Radůza s kapelou a představí své nejnovější album, jež vydala na začátku března. Nebe je odemčené, jak se album jmenuje, se zcela neplánovaně stalo dvojalbem. Jde o nejotevřenější a nejniternější Radůzin počin. A jak sama písničkářka uvádí, ačkoli po řadě koncepčních desek chtěla napsat album nekoncepční, záměr jí úplně nevyšel. „Vlastně jde o upřímný, místy až syrový deník posledních tří let mého života. Na albu uslyšíte i písničky inspirované domácí výukou mých dětí, či české verze písní, které ráda zpívám s přáteli,“ přibližuje Radůza obsah dvojalba naplněného především písněmi odrážejícími její cestu životem. Vstupné v předprodeji činí 350 Kč, přímo na koncertě zaplatíte 400 Kč, studenti a ZTP polovic a děti do 12 let, které dorazí na koncert, půjdou pouze za symbolických deset korun.

Ve čtvrtek 23. června má pak bohatý program pod názvem V rytmu ZUŠ připravená Základní umělecká škola v Jablonci nad Nisou. Po 16 hodině se na podiu před OC Central představí všechny obory školy – bude se hrát, zpívat i tančit. A ještě si můžete k potravě duše vychutnat třeba skvělou kávu v některé z místních občerstvovacích stanic.

Červnový program uzavře koncert Orchestru Rudy Janovského plný příjemných swingových melodií. Ty se z Letní scény Eurocentra začnou linout po 16 hodině, hned po swingu, který bude součástí programu Muzea skla a bižuterie. A ještě datum – tím je neděle 26. června a koncert je bez vstupného.

Pouze za velké nepřízně počasí se plánované koncerty z letní scény přesunou do velkého sálu Eurocentra.

A jaké bude léto ve znamení Jabloneckých tonů? Skutečně více než bohaté. S hudbou různých žánrů se budete setkávat na letní scéně Eurocentra, v Tyršových sadech nebo v jabloneckých kostelích. (jn)

Vytvořeno 27.5.2022 | přečteno 251x | Petr Vitvar
load