Hlavní organizátor Spoluorganizátoři , autor: Kultura Jablonec, p. o.Partner akce

Rozeschlé varhany přinutily organizátory koncert přesunout

, autor: JKIC

22.07.2019 - Nemilé zjištění čekalo na organizátory varhanních koncertů v Jablonci nad Nisou. Při ladění nástroje zjistili varhanáři absolutní rozeschnutí srdce varhan v kostele Povýšení sv. Kříže. Koncert, který se zde měl konat 6. 8., se proto přesouvá do kostela Dr. Farského.

Cyklus „Jablonecké kostely otevřeny” nabízí přes léto každé úterý návštěvníkům Jablonce i místním prohlídky interiérů sakrálních památek ve městě, v podvečer se pak mohou vždy v jednom z kostelů zaposlouchat do tónů varhan. V secesním kostele Povýšení sv. Kříže na náměstí Boženy Němcové se však při ladění nástroje před koncertem bohužel ukázalo, že varhany nejsou v dobré kondici. „Tuto nemilou skutečnost jsme zjistili již při přípravě prvního koncertu v tomto kostele. Varhanáři konstatovali absolutní rozeschnutí vzdušnice – tedy části varhan, která rozvádí vzduch do jednotlivých píšťal. Po několikahodinové práci se jim podařilo zachránit část dřevěné desky a zprovoznit alespoň některé rejstříky varhan. Koncert se tak uskutečnil a dík patří také varhaníkovi Danielu K. Pernetovi, který se s danou situací skvěle vypořádal. Po konzultaci s opraváři i hudebníky jsme však dospěli k závěru, že následující koncert raději přesuneme a dopřejeme posluchačům plnohodnotný zážitek, než abychom omezovali repertoár,” vysvětluje za organizátory Petra Handlířová.

Varhanní koncert „Známí neznámí (Röntgen, Binge, Raff…)” si můžete vychutnat v úterý 6. srpna v kostele na náměstí Dr. Farského. Čeká vás skvělý hudební zážitek – na varhany zahraje Jan Gottwald, na violoncello Jan Žďánský, a zároveň můžete přispět na obnovu varhan v kostele Povýšení sv. Kříže. „Výtěžek z minulého koncertu ve starokatolickém kostele i z následujícího koncertu 6. 8. bude věnován starokatolické obci na opravu varhan. Vstupné je dobrovolné,” upřesňuje Petra Handlířová.

Vytvořeno 22.7.2019 8:44:25 | přečteno 470x | Petr Vitvar
load