Hlavní organizátor Spoluorganizátoři , autor: Kultura Jablonec, p. o.Partner akce

Na letní scéně zazní alikvotní zpěv

, autor: Eurocentrum Jablonec nad Nisou

Pražský Alikvotní sbor Spektrum přináší do klasického sborového zpívání dosud příliš neprobádaný rozměr – techniku alikvotního zpěvu. Mezi ostatními alikvotními sbory je Spektrum unikátní právě tím, že spojuje klasický sborový zpěv s alikvotním. Je jediným sborem tohoto druhu v České republice a jedním z mála na světě.

Při alikvotním zpívání se zvláštním způsobem nastavují ústa tak, že v nich dochází k zesílení tzv. alikvotních tónů. Tato pěvecká technika má historické kořeny ve střední Asii (Mongolsko a Tuva) ale i v rituálních zpěvech tibetských mnichů. Do Evropy se tento způsob zpěvu rozšířil až v sedmdesátých letech minulého století a okouzlil mnoho zpěváků i posluchačů. Zejména v poslední době se tento způsob zpívání velmi rozvíjí. Zpívání alikvotních tónů zní jako kdyby při normálním zpěvu zněl navíc ještě tón podobný tónu flétny. Jeden hlas tak zpívá dvouhlasně! Z fyzikálních důvodů je ladění alikvotního tónu ve vztahu k normálnímu zpívanému tónu dokonale čisté. Alikvotně nelze zpívat falešně! Přítomnost zřetelných alikvotních tónů ve sborovém zvuku způsobuje pak jeho průzračnou čistotu a lahodnost.

Alikvotní sbor Spektrum pod vedením sbormistra Jana Staňka si můžete vychutnat v neděli 18. srpna od 15 hodin na letní scéně Euroncetra.

Další informace

Vytvořeno 7.8.2019 17:23:40 | přečteno 850x | Petr Vitvar
load