Hlavní organizátor Spoluorganizátoři , autor: Kultura Jablonec, p. o.Partner akce

Martin Rous: Když poslouchám hudbu, vidím krajiny

, autor: archiv MMJN

Blond hříva, uhrančivý hlas, akustická kytara, pokora a neskutečný životní nadhled. Takový je hudebník, zpěvák a autor Martin Rous, který ve středu 10. července vystoupil v rámci festivalu Jablonecké tóny na jabloneckém Mírovém náměstí. Martin je slabozraký, přesto skládá, hraje a zpívá vlastní i převzaté, české i zahraniční písně po celé republice.

Jak se Vám v Jablonci hrálo?

V Jablonci jsem hrál poprvé. Hrálo se mi dobře a lidé byli strašně milí. Každé podium je jiné, vždycky vzniknou nějaké potíže. Ale na to už jsem zvyklý, byla to trochu partyzánština, ostatně jako skoro vždycky.

pozn. autorky: Koncert narušil zástupce společnosti Mercur Toys, který chtěl návštěvníkům koncertu bez svolení organizátorů festivalu prezentovat svoje produkty.

Vaše hudební historie je velice pestrá, prošel jste si různými obdobími a žánry. Který žánr je Vám nejbližší?

Nejradši mám vážnou hudbu, ale srdcem jsem rocker. Folk hraju kvůli tomu, že chci, aby lidé poslouchali texty. Teď jsem ale začal zpívat i gospely a spirituály, které mě baví. Občas jim začnu přizpůsobovat i ten můj folk, myslím jako z hlediska hlasu, takže se z toho vlastně stává malinko pop (smích). Já vlastně pořád osciluji mezi různými žánry.

Co Vás inspiruje?

U mě je to spojeno s vizualizací. I když teď sám blbě vidím, tak dříve jsem viděl jako ostříž, a tak mi před očima lítají obrázky. Já neposlouchám hudbu jako zvuky, ale spíš jako nějaké krajiny, které se mi vybavují. Takže je to naprosto iracionální záležitost, totální citovka. U skládání vážné hudby musí ale člověk rozum hodně používat, jinak by z toho byl nesmysl.

Jak skládáte hudbu? Vymýšlíte nejprve melodie a pak texty, nebo naopak?

Někdy vznikne dřív text, jindy hudba a někdy to jde všechno současně. Často mě ovlivňuje nějaká barva nebo nálada, kterou tam prostě musím dostat. Většinou skládám bez nástroje, melodie mně prostě vytane v hlavě a až pak ji zkouším zahrát.

Kdy se Vám nejlépe skládá?

Nejlépe se mi skládá v hodině mezi psem a vlkem, když jsem sám mezi třetí a čtvrtou ráno. To jedu na autopilota, to se skládá samo a já jen zapisuji. (smích)

Čekají Vás v létě ještě nějaké koncerty a festivaly?

Budu hrát několikrát v Praze, v Jindřichově Hradci nebo třeba v Krkonoších. Bude toho hodně, a to je dobře.

Adéla Říhová

Další informace

Martin Rous

10.07.2019, koncert na Mírovém náměstí
, autor: archiv MMJN

Rozhovor s Martinem Rousem

 
, autor: archiv MMJN

Koncert Martina Rouse na Mírovém náměstí

 
, autor: archiv MMJN

Martin Rous

 
 
Vytvořeno 17.7.2019 13:51:38 | přečteno 620x | Petr Vitvar
load